Kredyt na innowacje technologiczne FENG 2021-2027 MSCG MS Consulting Group

MAB stawia na projekty, w których możliwe będzie osiągnięcie doskonałości naukowej i międzynarodowej konkurencyjności badań. Powołać w Polsce nowe zespoły i organizacje badawcze i zaprosić do nich wybitnych naukowców z całego świata. To pozwoli prowadzić wysokiej jakości badania i prace rozwojowe dotyczące aktualnych, dobrze sprecyzowanych wyzwań naukowych. Analitycy ARK Ivestment, działającej od ponad 40 lat na rynku przełomowych innowacji, wypowiadają się w podobnym tonie.

Możliwe jest wprowadzenia innowacji na skalę przedsiębiorstwa.

To ten, który promuje nowatorskie rozwiązania i w którym jest ponad połowa środków całego programu. Warto też podkreślić, że niektóre obszary tematyczne FENG objęte są szczególnym wsparciem. Należą do nich zazielenianie przedsiębiorstw oraz cyfryzacja.

Miejsce składania wniosków

Przekonują, że technologie konwergentne napędzają falę nowych rozwiązań. Według ich badań konwergencja między przełomowymi technologiami zdefiniuje najbliższą dekadę i może wywołać tektoniczne British Pound: GBP/USD (GBP=X) HEFFX Daily Technicals zmiany w makroekonomii, o wpływie większym niż pierwsza i druga rewolucja przemysłowa. Z tego powodu w skali globalnej realny wzrost gospodarczy może przyspieszyć z 3 proc.

Na co i kto może składać wnioski?

Dofinansowanie (Premia Technologiczna) do projektu przyznawane jest w drodze konkursu ogłoszonego przez BGK i może wynieść maksymalnie 70% kosztów kwalifikowanych projektu. Premia technologiczna przeznaczana jest w całości na spłatę kapitału Kredytu Technologicznego. Dofinansowanie przyznawane jest zgodnie z mapą pomocy regionalnej, a jego wysokość zależy od województwa, w którym realizowana będzie inwestycja oraz od statusu (tj. wielkości) firmy. Dla przedsiębiorstw szczególnie interesujące wydaje się działanie dotacyjne w ramach Priorytetu 1.

Inwestycja technologiczna to inwestycja polegająca na:

Uzupełnieniem będą zamówienia publiczne na prace B+R nad rozwiązaniami i produktami jeszcze nieistniejącymi na rynku. Chodzi o takie innowacje, które są pożądane ze względów społecznych i środowiskowych, bo wspierają transformację gospodarki w kierunku niskoemisyjności. Publikacja została przygotowana przez Weronikę Marusińską i Magdalenę Bryś z zespołu dużych firm Departamentu Rozwoju Innowacji w PFR (Sieć Firm Przyszłości PFR). Polski Fundusz Rozwoju nie udziela środków w ramach programy FENG. Więcej o działaniach Sieci Firm Przyszłości PFR znajduje się pod linkiem. Program jest skierowany do przedsiębiorstw (mikro, małych, średnich, dużych), konsorcjów przedsiębiorstw lub konsorcjów z organizacjami badawczymi oraz instytucji otoczenia biznesu.

  1. Potencjalni beneficjenci spotkają się z zupełnie nowym podejściem do współpracy na linii wnioskodawca – instytucje pośredniczące.
  2. ✔ wdrożeniu własnej nowej technologii oraz uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.
  3. Nieubłaganie zbliża się motoryzacyjna rewolucja.
  4. Za przedsiębiorcami pierwszy nabór w nowym programie Kredyt technologiczny, finansowanym przez program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021–2027.
  5. Bank kredytujący, w zależności od zdolności kredytowej przedsiębiorcy, zawiera z przedsiębiorcą warunkową umowę kredytu technologicznego albo przyznaje promesę.
  6. Warunkiem otrzymania Kredytu Technologicznego jest wykazanie zdolności kredytowej.

Sprawdź, które banki kredytujące są uprawnione do udzielania kredytów lub promes kredytu technologicznego. Wdrożenie nowej technologii oznacza, że przedsiębiorca posiada pewną koncepcję, pomysł lub patent i na tej podstawie chce zaprojektować, kupić lub wytworzyć i wdrożyć technologię. Nie można rozpocząć realizacji projektu przed dniem złożenia wniosku o dofinansowanie ani w dniu złożenia wniosku o dofinansowanie.

Czytaj także w BUSINESS INSIDER

Przedstawia mocne i słabe strony w kontekście kryteriów oceny, aby wnioskodawca mógł zwiększyć swoje szanse na uzyskanie dofinansowania. Otóż wypracowanie nowych produktów czy usług oraz ich modyfikacja, w tym również produkcyjna, musi bazować na wynikach prac badawczo-rozwojowych (B+R). Firmy mogą albo przeprowadzić prace B+R, albo wdrożyć ich wyniki. Multimodalność, dominacja danych syntetycznych czy modele LLM to tylko niektóre Just2Trade Forex Broker-przegląd i informacje Just2Trade z przykładów technologii, które wchodzą w interakcję z innymi rozwiązania i mogą w ramach konwergencji stworzyć nowe modele biznesowe. W dobie sztucznej inteligencji konwergencja technologiczna nabiera większego sensu i tempa, bo można o wiele łatwiej dodawać “inteligencję” do urządzeń, np. Pojawia się szansa na tworzenie wielu połączeń i współprac, o których jeszcze parę lat temu nikt nie myślał, że będą możliwe.

Środki na pomoc dla potencjalnych beneficjentów. Będą oni mogli skorzystać z różnych form doradztwa, by wymyślać lepsze projekty i skuteczniej zdobywać dotacje. Dubaj nadal w biznesie Pogłębiające się przyspieszenie i konwergencja technologii spowodują, że modele mentalne dominujące obecnie w biznesie przestaną być wystarczające.

Wielkość firmy decyduje również o wartości pomocy publicznej – mniejsze podmioty mogą liczyć na bardziej intensywne wsparcie. Jednocześnie wielkość przedsiębiorstwa na potrzeby pomocy publicznej jest oceniana według specyficznych kryteriów. Dlatego przed złożeniem wniosku o dofinasowania złóż odpowiednio wcześniej wniosek o udzielenie kredytu technologicznego do banku kredytującego.

Uzyskanie kredytu na finansowanie wydatków kwalifikowanych uwzględnionych w projekcie jest bowiem elementem koniecznym do skutecznego pozyskania dofinansowania. Wypłata dotacji stanowi spłatę kredytu otrzymanego na realizację planowanej inwestycji technologicznej. Wdrażana technologia musi mieć postać prawa własności przemysłowej lub wyników prac rozwojowych, bądź też wyników badań aplikacyjnych, lub nieopatentowanej wiedzy technicznej.

Tym sposobem mogą powstać nieoczekiwane produkty, np. Komputery wzmocnione przez nowe rodzaje danych i AI, które wykonują nowe zadania lub te same, ale w inny, lepszy sposób (szybciej, bardziej kreatywnie, czy taniej). Więcej informacji na temat wsparcia można znaleźć na stronie Instytucji pośredniczącej dla MŚP i mikro – Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości pod linkiem. Harmonogram naborów dla firm z sektora MŚP i startupów, mikroprzedsiębiorstw w ramach Priorytetu I , działanie 1.1 Ścieżka SMART. Celem FENG jest wspieranie polskiej gospodarki, a w szczególności firm, które działają w perspektywicznych sektorach.

Oznacza to, że rozwiązanie stanowiące nową technologię musi przyjmować postać wyników przeprowadzonych prac badawczych, rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. Co istotne, aby otrzymać kredyt na innowacje technologiczne, wdrożenie nowej technologii musi mieć miejsce na terenie Polski. Natomiast całość wydatków kwalifikowanych powinna być przeznaczona na rzecz nowych rozwiązań technologicznych, będących wynikiem własnej nowej technologii lub rozwiązań zakupionych na rynku. W nowej perspektywie unijnej Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) kontynuuje linię finansowania inwestycji technologicznych w polskich przedsiębiorstwach. Kluczowym instrumentem finansowym w tym obszarze jest Kredyt Technologiczny przyznawany z Funduszy Europejskich w formie wsparcia dotacyjnego. Jego adresatami są firmy z sektora MŚP (mikro, małych i średnich przedsiębiorstw) inwestujące w innowacje technologiczne, dla których zarezerwowano budżet w wysokości aż 150 milionów euro wydatkowanych w ramach konkursu Kredyt Technologiczny.

Instytucją przyjmującą wnioski będzie tak jak dotychczas Bank Gospodarstwa Krajowego. Ponadto członkowie Komitetu przyjęli kryteria wyboru projektów dla instrumentów finansowych dostępnych w FENG, które między innymi wesprą rozwój polskich start-upów oraz ułatwią przedsiębiorcom dostęp do finansowania bankowego. Instrumenty finansowe stanowią ponad 10% budżetu FENG, czyli 820 mln euro. Wsparciem objęte są projekty polegające na wdrożeniu innowacji technologicznych – własnych lub nabytych wyników prac badawczo-rozwojowych i uruchomieniu na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych produktów, procesów lub usług.

Średnio w ciągu ostatnich 125 lat do ponad 7 proc. Nieustannie rozwijamy ofertę produktów i usług pomagających Klientom w przechodzeniu na gospodarkę niskoemisyjną oraz w rozwoju ich zrównoważonych i ekologicznych inwestycji. Maksymalna wartość wydatków kwalifikowalnych projektu wynosi równowartość 50 mln euro. Wnioskodawca dostarcza dokumenty niezbędne do zawarcia umowy o dofinansowanie w terminie 14 dni kalendarzowych od dnia doręczenia informacji o przyznaniu premii technologicznej. W przypadku nieopatentowanej wiedzy technicznej przedsiębiorca może ją opracować sam lub kupić, ale wyłącznie od podmiotów niepowiązanych. Musi być opisana i utrwalona w zamkniętej formie (dokumencie) i stanowić aktywa przedsiębiorstwa, czyli podlegać amortyzacji jako wartość niematerialna i prawna (WNiP).

Dzięki temu przedsiębiorcy na spokojnie przygotują się do ubiegania o pieniądze z FENG już od pierwszego naboru. W stosunku do Programu Inteligentny Rozwój FENG oferuje wiele zmian i ułatwień dla przedsiębiorców. Potencjalni beneficjenci spotkają się z zupełnie nowym podejściem do współpracy na linii wnioskodawca – instytucje pośredniczące. Jego podstawą jest maksymalne uproszenie procedur i procesów oraz sprawniejsza komunikacja.

To bardzo ważne rozróżnienie, które będzie decydować, czy cały projekt może otrzymać wsparcie. Za przedsiębiorcami pierwszy nabór w nowym programie Kredyt technologiczny, finansowanym przez program Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) 2021–2027. Są to dotacje dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw, które wdrażają innowacyjną technologię i na jej podstawie rozpoczynają produkcję towarów lub świadczenie usług. W ramach Ścieżki SMART prowadzonych będzie kilka naborów. Informacje na ich temat można znaleźć na stronie instytucji pośredniczącej dla dużych firm – Narodowego Centrum Badań i Rozwoju pod linkiem. Przez przygotowaniem dokumentacji, zapoznaj z Przewodnikiem kwalifikowalności wydatków pod linkiem.

O kredyt technologiczny z unijnego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki mogą ubiegać się mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą na terytorium Polski oraz posiadające zdolność kredytową. Zrozumienie różnicy pomiędzy wdrożeniem technologii a zakupem środków trwałych wykorzystujących konkretne technologie jest kluczowe dla pozytywnej oceny inwestycji i całego wniosku. Wdrożenie technologii musi opierać się na takich działaniach, dzięki którym pomysł lub koncepcja technologii opisane we wniosku zostaną zrealizowane w dofinansowanym projekcie. Chodzi tu na przykład o stworzenie linii lub ciągu technologicznego, w których technologia zostanie po raz pierwszy zastosowana w praktyce. Tworzenie procesu technologicznego jest bardzo istotne w przypadku Kredytu technologicznego. Usługa realizowana będzie przez Główne Punkty Informacyjne Funduszy Europejskich zlokalizowane na terenie każdego województwa oraz Centralny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich.

Twoje dane będą przetwarzane w usłudze Newsletter. Więcej informacji na temat przetwarzania Twoich danych i praw znajdziesz na Polityka Prywatności. Ze względu na planowane ogłoszenie nowego konkursu w I kwartale 2023 roku niniejsze informacje dotyczą poprzedniego naboru wniosków. Po opublikowaniu dokumentacji nowego naboru przedstawione informacje mogą ulec zmianie. Bank Gospodarstwa Krajowego planuje ogłoszenie konkursu w ramach Kredytu na innowacje technologiczne w ramach Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki 2021 – 2027. Dodatkowo należy zweryfikować powiązania firmy z innymi podmiotami (na przykład poprzez udziały), gdyż w przypadku niektórych powiązań należy zsumować parametry powiązanych podmiotów.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *